Nazwa programu związana jest z metodą wyznaczania celów S.M.A.R.T., która zakłada, że cel (w tym przypadku jest to cel osiągnięcia konkretnej funkcji pacjenta) powinien być precyzyjnie określony, mierzalny, osiągalny, istotny dla pacjenta i określony w czasie.
Program S.M.A.R.T. Habilis jest dedykowany dla pacjentów po udarze mózgu zdeterminowanych odzyskać maksymalną sprawność w zakresie funkcji chwytnej kończyny górnej i jakości chodzenia.
Opieramy się na badaniach oraz na wieloletnich doświadczeniach. Jak wszystkie działania, które mają przynieść określony efekt, rehabilitacja Pacjenta musi posiadać dostosowane do potrzeb, konkretne, mierzalne i osiągalne dla niego cele.
Dlatego podstawowym elementem pobytu rehabilitacyjnego w Habilis jest określenie wraz z zespołem terapeutów celów S.M.A.R.T.: na dany pobyt. Co oznacza akronim S.M.A.R.T (z ang. „mądry”)dla Pacjenta?
Turnusy HABILIS skupiają się na trzech kluczowych czynnikach stymulujących plastyczność mózgu: intensywność, powtarzalność i funkcjonalność ćwiczeń , dlatego podczas indywidualnej terapii funkcjonalnej łączymy innowacyjne rozwiązania ortotyczne z terapią metodami PNF i Bobath, wspierając efekty elektrostymulacją i biofeedbackiem
Program Habilis zakładają dobór kilku precyzyjnie dopasowanych do potrzeb pacjenta ćwiczeń, które:
Nasz zespół składa się z wysoko wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów – fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, logopedów i neuropsychologów. Aby poznać bliżej członków naszego zespołu przejdź do zakładki O nas
Tak, do dyspozycji naszych Pacjentów i Opiekunów posiadamy dwa wygodne apartamenty z kuchnią i łazienką.
Link do pliku z ofertą apartamentów poniżej:
Każdy apartament posiada dobrze wyposażoną kuchnię, która pozwala na przygotowywanie posiłków na miejscu. Większość naszych Pacjentów przygotowuje w niej śniadania/kolacje, a w porze lunchu/obiadu korzysta restauracji i barów mlecznych, których, ze względu na świetną lokalizację w centrum Warszawy, jest wokół dużo. Alternatywą dla tego rozwiązania jest zamówienie cateringu dietetycznego, w ramach którego codziennie rano dostarczane są posiłki na cały dzień.
Nasze turnusy cieszą się dużym zainteresowaniem i zaufaniem Pacjentów, w związku z czym termin oczekiwania na turnus to najczęściej kilka miesięcy. Z tego względu, aby zarezerwować najbardziej dogodny dla Państwa termin prosimy o jak najwcześniejszy kontakt. Jeśli natomiast potrzebujecie Państwo terminu “na wczoraj”, prosimy o kontakt. Od czasu do czasu zdarza się, że jakiś termin się zwalnia, postaramy się znaleźć rozwiązanie :-)
Nasz ośrodek nie zapewnia ciągłej opieki lekarskiej/pielęgniarskiej. Z tego względu, Pacjenci przyjeżdżający do nas na turnus są we względnie stabilnej sytuacji medycznej i nie wymagają codziennych interwencji pielęgniarskich.
Oczywiście, rozumiemy jak ważne jest wsparcie bliskich w trakcie turnusów, więc wszystkie nasze apartamenty dostosowane są do wygodnego funkcjonowania dwóch osób. W przypadku przyjazd na turnus z opiekunem cena nie zmienia się.
Nie, w HABILIS rehabilitacja Pacjenta oparta jest na dostosowanych do jego potrzeb i deficytów celach. Cele terapii dla każdego z Pacjentów wyznaczane są indywidualnie. Ponadto, nawet jeśli sam cel dotyczy kończyny górnej to droga do jego osiągnięcia wymaga także pracy w innych obszarach.
Tak, wielu naszych Pacjentów mieszka w okolicach Warszawy, co pozwala im na codzienne dojazdy na terapię.
Ćwiczenia z ortezą SaeboFlex najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. Bardzo dobrze byłoby gdyby miało to miejsce jeszcze podczas pobytu w szpitalu (wypożyczenie ortezy, link:https://habilis.pl/wypozyczanie/ ). Z naszego doświadczenia wynika, że wczesne rozpoczęcie ćwiczeń z dynamiczną ortezą SaeboFlex wpłynęło na bardzo dynamiczną poprawę funkcji ręki pacjenta po udarze mózgu. Oczywiście pacjenci chorujący dłużej czyli kilkanaście miesięcy lub nawet kilka lat również powinni rozpocząć terapię z ortezami Saebo ponieważ jak dowodzą badania mają realną szansę poprawić funkcję ręki. Najważniejsze jest to aby pamiętać, że zawsze istnieje możliwość poprawy swojej sprawności bez znaczenia jaki czas upłynął od zachorowania. Poprawa ta najczęściej zależy od zmiany dotychczasowych ćwiczeń na takie, które mają właściwą wartość stymulacyjną dla mózgu, tak jak to ma miejsce w przypadku ćwiczeń z ortezami Saebo.
Czas trwania turnusu ustalamy indywidualnie dla każdego Pacjenta, biorąc pod uwagę jego stan funkcjonalny i potrzeby. Najczęściej pacjenci decydują się u nas na turnusy 3- i 4-tygodniowe.
Zapraszamy do wypełnienia formularza (kliknij i przejdź do formularza). Oddzwonimy do Państwa i przedstawimy ofertę skrojoną pod Państwa potrzeby. Wypełnienie formularza nie jest wiążące i nie oznacza rezerwacji turnusu.
Tak, wszyscy nasi Pacjenci, których kończyna górna kwalifikuje się do pracy z ortezą otrzymują ją bezpłatnie na czas trwania turnusu oraz na czas pomiędzy turnusami.
Efekty jak każdej terapii w przypadku problemów wynikających z uszkodzenia mózgu zależą od różnych czynników takich jak: wielkość ogniska i jego lokalizacja, czas od zachorowania, stan emocjonalny, problemy poznawcze, choroby towarzyszące i inne. Dla wielu naszych pacjentów możliwość terapii z ortezą SaeboFlex pozwoliła na uzyskanie widocznej poprawy ruchów ręki już po 2-3 tygodniach intensywnej terapii (3 godziny dziennie). Zaobserwowana poprawa zaowocowała dużym wzrostem motywacji do ćwiczeń ręki oraz chęcią kontynuowania ich w warunkach domowych dzięki własnej ortezie. Często Ci sami pacjenci ćwiczyli wiele miesięcy a nawet lat bez widocznych efektów poprawy co wpływało na zniechęcenie oraz brak motywacji do ćwiczeń ręki.
Oczywiście, w HABILIS patrzymy na rehabilitację Pacjenta po udarze kompleksowo. Poza fizjoterapią i terapią zajęciową w ofercie HABILIS znajduje się terapia neurologopedyczna i neuropsychologiczna, a także boks terapeutyczny.
"Czy można nauczyć się chodzić nie chodząc?"Nie
"Czy można nauczyć się chwytać nie chwytając?" Nie
Podstawową korzyścią takiej fizjoterapii jest unikalna możliwość samodzielnego ćwiczenia ręki i całej kończyny górnej z funkcją chwytania i puszczania przedmiotów. Ćwiczenia te mają również bardzo wysoką wartość stymulacyjną dla mózgu co przekłada się pobudzanie procesu plastyczności, który to jest bezpośrednio odpowiedzialny za powrót sprawności np.: po udarze. Na wspomnianą wysoką wartość stymulacyjną plastyczności mózgu mają wpływ przede wszystkim trzy udowodniono naukowo i opisane poniżej czynniki:
Podczas fizjoterapii z dynamicznymi ortezami Sabo dochodzi do kumulacji wszystkich powyższych czynników w tym samym czasie co pozwala widocznie zwiększyć efektywność i skuteczność prowadzonej rehabilitacji .
Korzyści dla pacjenta dzięki terapii z dynamiczną ortezą SaeboFlex:
Bardzo ważnym elementem przemawiającym za tą formą terapii jest również ogromna motywacja do tej formy ćwiczeń jaką opisują pacjenci ponieważ w końcu mogą ćwiczyć swoją niedowładną rękę w taki sposób jaki chcieli by to robić już o pierwszych dni choroby.
To pytanie czasami pada w naszych rozmowach i dlatego ważne jest aby na nie precyzyjnie odpowiedzieć. Zarówno badania naukowe jak i doświadczenie wielu specjalistów na całym świecie dowodzi, że ćwiczenia z ortezą SaeboFlex w połączeniu z terapią powszechnie znanymi metodami wpływa bardzo korzystnie na powrót funkcji ręki pacjentów. Fizjoterapię z dynamiczną ortezą SaeboFlex należy rozumieć jako unikalną szansę na funkcjonalne używanie ręki, zwiększenie stymulacji mózgu do procesów naprawczych i powrót do sprawności.
Tak, a nawet jest to bardzo wskazane pod warunkiem, że podanie toksyny nie spowoduje całkowitego zwiotczenia ręki. Należy pamiętać, że podanie toksyny ma na celu umożliwienie rozpoczęcia intensywnej rehabilitacji ręki mającej na celu jej poprawę funkcji ręki i właśnie ortezy Saebo jako jedyne rozwiązanie dają taką szansę. Dlatego planując poddanie się terapii toksyną i chcąc jednocześnie ćwiczyć z ortezą SaeboFlex lub SaeboReach należy porozmawiać z lekarzem aby podanie leku nie zwiotczyło pracy dwóch mięśni: zginacza krótkiego kciuka i zginacza głębokiego palców. Wskazane jest aby skonsultować ten fakt przed podaniem leku z prowadzącym lekarzem i fizjoterapeutą.
To pytanie czasami pada w naszych rozmowach i dlatego ważne jest aby na nie precyzyjnie odpowiedzieć. Zarówno badania naukowe jak i doświadczenie wielu specjalistów na całym świecie dowodzi, że ćwiczenia z ortezą SaeboFlex w połączeniu z terapią powszechnie znanymi metodami wpływa bardzo korzystnie na powrót funkcji ręki pacjentów. Fizjoterapię z dynamiczną ortezą SaeboFlex należy rozumieć jako unikalną szansę na funkcjonalne używanie ręki, zwiększenie stymulacji mózgu do procesów naprawczych i powrót do sprawności.
Aby móc samodzielnie ćwiczyć z ortezą SaeboFlex lub SaeboReach trzeba spełniać trzy najważniejsze kryteria:
Ważne!
Ćwiczenia z ortezą SaeboFlex lub Reach można prowadzić również u pacjentów, którzy jeszcze nie spełniają 3- go kryterium natomiast ćwiczenia te muszą być wykonywane z fizjoterapeutą, którego zadaniem jest kontrola kończyny górnej i prowadzenie jej podczas ruchu.
Każdy pacjent mający problemy z regulacją napięcia mięśniowego o charakterze spastyczności i mający problemy z kontrolą nadgarstka w wyproście oraz prostowaniem palców. Najczęściej dla osób po udarze mózgu, urazach czaszkowo-mózgowych, urazach rdzenia kręgowego, SM, mózgowe porażenie dziecięce i inne w innych jednostkach chorobowych, których dochodzi do ograniczenia funkcji chwytnej ręki na skutek spastyczności.