Ortezy typu AFO (ang. ankle foot orthoses) są jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań u pacjentów po udarze mózgu. Ortezy tego typu stosowane w początkowym okresie po udarze wspomaga stabilizację stopy i kolana, co przekłada się na stymulację stabilizacji całego biodra.
Obrzęk ręki po udarze mózgu bywa spowodowany na przykład złym pozycjonowaniem, ale może być także sygnałem ostrzegawczym bądź objawem innego schorzenia, dlatego powinien jak najszybciej zostać zgłoszony lekarzowi. Szczególnie, jeśli towarzyszą mu ból, miejscowo podwyższona temperatura czy zaczerwienienie. Terapią obrzęku zajmie się specjalista.
Pytaniem, które nasuwa się samo jest – ile powtórzeń to wystarczająco?
Ile dokładnie potrzeba u ludzi? Wciąż nie do końca to wiemy. Wiadomo natomiast, że będą to powtórzenia liczone w setkach!
Czy wiesz, że nauka zna przypadek odzyskania funkcji ręki nie rok, nie dwa, a 23 lata po udarze?
Tak to możliwe! Pewien mężczyzna opisany przez Sörösa w 2017, prawie ćwierć wieku po udarze zaczął odzyskiwać funkcję. Jego ręka przez ponad dwie dekady była nieużywana i spastyczna. Jak to się stało? Zapraszamy do przeczytania jego historii :-)
W trakcie rozmów z naszymi Pacjentami temat "drugi udar" wraca jak boomerang. Już w pierwszych dniach po udarze rośnie wśród pacjentów świadomość ryzyka kolejnego udaru, która rośnie wraz z czasem jaki mija od pierwszego incydentu.
Nie wszyscy jednak wiedzą jak duże jest to ryzyko i czy można coś zrobić, aby je zmniejszyć.